Filistin Hristiyan Koalisyonundan Hamas’a Destek

ABD merkezli Filistin Hristiyan Koalisyonu, Hamas’ın Filistin halkı tarafından desteklendiğini ve Fetih’ten daha etkili olduğunu vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hıristiyan-Filistin Barış Koalisyonu, Hamas’ın Filistin halkının seçtiği bir hareket olduğunu vurguladı.

Bu koalisyon, ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’e ABD’nin Hamas’a yönelik politikasının gözden geçirilmesi çağrısında bulunan bir mesaj gönderdi.

Bu mesajda şu ifadeler yer aldı: ‘ABD Dışişleri Bakanı’nın Filistin halkının liderlerini seçme hakkını desteklediğini iddia ettiği göz önüne alındığında, Filistin Hıristiyan Koalisyonu ABD’yi politikalarını yeniden gözden geçirmeye teşvik ediyor.

2006’da Filistin Yönetimi, dönemin Devlet Başkanı George W. Bush’un teşvikiyle seçimler yaptı ancak Hamas, inanılmaz bir şekilde bir hükümet kurmak için gerekli oyları kazandı, ancak Hamas’ın zaferi ile Amerika Birleşik Devletleri Filistin’de demokrasi sürecini onaylamadı ve Filistin Ulusal Yönetimine yardımlarını durdurdu.

ABD’nin politikaları Ortadoğu’da, özellikle Gazze’de feci bir duruma neden oldu.

Hamas’a terörist demek gerçeğin daha da karmaşık hale gelmesine neden oluyor. Hamas mevcut adaletsiz durumun bir yansımasıdır.

Hamas, Gazze Şeridi’nde iki milyondan fazla kişiye hizmet veren mevcut hükümettir. Birçok Filistinli de Hamas’ı destekliyor; “Çünkü onu Fetih hareketinden daha az yozlaşmış ve daha verimli buluyorlar.’

Bu koalisyon, Hamas’ta çok sayıda Filistinli Hristiyan’ın varlığına atıfta bulunarak, mesajının sonunda ABD hükümetini Filistin’de Hamas adaylarının da katıldığı adil ve şeffaf seçimleri desteklemeye çağırdı.