Filistin Direnişi İsrail İle Yeni Bir Savaşa HAZIR!

Ray el-Yevm gazetesi yazı işleri müdürü Abdulbari Atvan, direnişin İsrail’le yeniden savaşa girmeye hazır olduğu ve Siyonistlerin işgal altındaki Filistin’den kaçma seçeneğini düşündüklerini ifade eden bir analiz yazısı kaleme aldı.

Abdulbari Atvan’ın kaleme aldığı yazı ana hatlarıyla şöyle: Merhum Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdulnasır’ın hayali, füzelerin Tel Aviv şehrine ulaşacağıydı, ancak ömrü uzun sürmedi ve bu hayal onun zamanında gerçekleşmedi, lakin şimdi mezarında mutlu olmalı ki, Filistin direnişi füzeleriyle bu hayali gerçekleştirdi.

Filistin füzeleri sadece Tel Aviv’e değil, işgal altındaki Filistin şehirlerinin çoğuna ulaştı ve 11 günlük savaş sırasında altı milyon sivili sığınakta tuttu.

ABD Başkanı Joe Biden’in füzeleri derhal durdurmak için Mısırlı liderlerle temas halinde olan arabuluculuğu olmasaydı, sığınakta daha uzun süre kalacaklardı.

Bu savaşın sırları, düşündüğümüzden daha hızlı açığa çıkıyor. Bir yandan İsrail Savaş Bakanı Beni Gants, kullanılan demir kubbe füzelerinin bedelini ödediği için Washington’u överken, diğer yandan Gazze’deki Hamas lideri Yahya el-Sinvar, Filistin direnişinin savaşın 11 günü boyunca gücünün yüzde 50’sinden daha azını ve elindeki eski füzeleri kullandığını ifade etti.

Kuşatmaya rağmen ilerleme kaydeden Filistin direnişinin hazırlığından, yaratıcılığından ve askeri dehasından gurur duyuyoruz.

Çatışmanın kuralları değişti ve tüm dünya değişti. Artık direniş korkusu, füzeleri ve komutanlarının sertliği var.

Bunlar bir saldırı başlatmaktan ve ilk füzeyi ateşlemekten çekinmeyen komutanlardır.

İsrailliler, son yetmiş yılda karşılaşmadıkları bu korkunç günlerde iki faktörü kaybettiklerinin çok iyi farkındalar:

Birincisi, askeri üstünlük ve ikincisi, güvenlik ve istikrar. Zorbalık ve kibir dönemi sona ermiştir ve ülkeden gitmek çoğu kişinin bu günlerde düşündüğü bir seçenektir Yeni kabinede Netanyahu’nun yerini alacak önde gelen bir aday olan Naftali Bennett, -kabinenin oluşumu engellenmediği sürece- yerleşim yerlerinin inşasını durdurmayacaklarını ifade ederek, Gazze ya da Lübnan’a karşı savaşta tereddüt etmeyeceklerini belirtti. Lakin gelin ve deneyin, sahaya inin; çünkü bu son ve kaderi belirleyecek bir savaş olacaktır. Gazze’deki son savaş, Araplara itibarlarını tekrar verdi ve altı günlük Arap-Siyonist savaşının yenilgisinin etkilerini ortadan kaldırdı. Bu savaş, İsrail’i ve onun Amerikalı ve Avrupalı ​​destekçileri ile Tel Aviv’le uzlaşan müttefiklerinin hesaplarını yeniden gözden geçirmeye zorladı.