ENDONEZYA Siyonist İSRAİL İle Gizlice Görüştü İddiası

Siyonist İsrail basınında yer alan ve üst düzey Siyonist hükümet yetkilisine dayandırılan habere göre, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için New York’ta bulunan İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla ile gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ayrıntılarına dair herhangi bir açıklama yapılmazken, Walla isimli İbranice yayın yapan sitede, dünyanın en büyük Müslüman nüfuslu ülkesi Endonezya ile İsrail arasında turizm ve ticari alanlarda ilişkilerin olduğu fakat, diplomatik ilişkilerin olmadığı belirtildi.

2016 yılının Mart ayında Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından yapılan açıklamada, İsrail ve Endonezya arasındaki resmi ilişkilerin kurulması için çağrıda bulunulmuştu.

Netanyahu, Endonezyalı basın mensuplarına yapılan açıklamada “Endonezya ve İsrail arasındaki resmi ilişkilerin olmasının zamanı geldi. Özellikle su teknolojisi ve yüksek teknoloji alanlarında ikili işbirliği için birçok fırsat var” ifadelerini kullanmıştı. Netanyahu ayrıca “İki ülke arasındaki ilişki düzenini değiştirmenin zamanının geldiği ve bunu engelleyen çabaların sona ereceğini” dile getirmişti.

Netanyahu, İsrail’in Çin, Japonya, Hindistan ve Vietnam gibi birçok Asya ülkeleri ile mükemmel ilişkilere sahip olduğunu söylemişti.

Öte yandan 2016 yılında Endonezya’nın Filistinlilere zorunlu vize uygulamasının kaldırıldığı bildirilmişti. Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Endonezya büyükelçiliğinden aldıkları mektupta vize serbestliği uygulamasının başlatıldığı bildirilmişti.

Yetkililer, “Filistinli pasaportuna sahip kişilere Endonezya’ya giriş için vize zorunluluğu yoktur” ifadelerini kullanmıştı.