Fas Halkı, İsrail İle Normalleşmeye Hayır Diyor

Fas’ın ünlü sanatçılarından Reşid Ğulam, ülkesinin, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’dan sonra İsrail ile normalleşmeyi kabul eden işbirlikçi kervana katılmasına duyduğu derin kızgınlığı dile getirerek, İsrail’le normalleşmenin Fas halkı tarafından reddedildiğini ve bunun büyük bir ihanet olarak görüldüğünü vurguladı.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne özel açıklamalarda bulunan Ğulam, genel olarak Arap halklarının ve özelde Fas halkının işgalci İsrail’le normalleşmeyi reddettiğinin herkesin malumu olduğunu ve bu gerçeğin hiçbir zaman değişmeyeceğini belirtti.

İnsanların buldukları her fırsatta Filistin’e ve ilk kıblemiz Mescidi Aksa’ya yönelik derin muhabbetlerini dile getirdiğini aktaran Ğulam, Fas halkının, Mekke ve Medine’ye atfettiği kutsiyetin bir benzerini Filistin ve Aksa’ya da atfettiğini söyledi.

Açıklamasında Ğulam, “Kutsallığını yüce kitabımız Kur’an’dan alanlar bizim nezdimizde canlarımızdan ve vatanlarımızdan daha önceliklidir. Bize düşen elimizden gelen tüm imkânlarla İslami değerlerimizi korumak ve kendimizi bu uğurda feda etmektir.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Fas ve İsrail’in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra’da Fas’ın hâkimiyetini tanıdığına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.

Fas Kralı 6. Muhammed de İsrail’le ilişkilerin “en yakın zamanda” kurulacağını bildirmişti. Fas, bu kararla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından İsrail’le son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kuran dördüncü Arap ülkesi, Kuzey Afrika bölgesinde ise ilk ülke oldu.