El-Gig İsrail Zindanlarında 22 Gün İşkence Gördü

Vaid Derneği’nin esir El-Gig’e destek amacıyla düzenlediği etkinliğe telefonla katılan Şeleş, Filistinli gazetecinin 22 gün boyunca en ağır şekilde sorguya çekildiğini ve işkence gördüğünü söyledi.

Şeleş, günlerce süren sorgulamanın ardından El-Gig’in idari hapis cezasıyla cezalandırıldığını ve bunun üzerine açlık grevi eylemine başladığını ifade etti.

Şeleş ayrıca, kocası Muhammed El-Gig’in gözaltına alınmasının ve idari hapis cezasıyla cezalandırılmasının başlıca nedeninin işgal güçlerinin işledikleri cinayetleri kamuoyuna aktarmadaki ve Batı Yaka’da yaşanan sıkıntıları dünyaya anlatmadaki etkin rolü olduğunu kaydetti.

Vaid Derneği adına konuşan Abdullah Kandil ise, Filistinli gazeteci Muhammed El-Gig’in işgal zindanlarında esirlerin başına gelenleri bildiği için açlık grevine başladığını söyledi.

Kandil, esirler davasının uluslararası kurumların ve Filistinli grupların kapısında tehlike çanları çaldığını ifade ederek, Filistin halkından çok geç olmadan üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.