Ebu Merzuk: Mısır İle Sorunlarımızı Hallettik

Ebu Merzuk, El-Ehram El-Arabi’ye verdiği röportajda, ülkelerle ilişkilerinin ana kapıdan olduğunu ve Hamas’ın Mısır’ın iç işlerine karışmadığını ifade etti.

Mısırlı yetkililerle yaptıkları her görüşmede olduğu gibi son görüşmede de bunu vurguladıklarını belirten Ebu Merzuk, Mısır’la ilişkilerinin olabileceğin en iyisi olduğunu söyledi.

Mısır yargısının Hamas hakkında herhangi bir suçlamayı kesin olarak kabul etmediğini bildiren Ebu Merzuk, Mısır’la aralarında çözüme kavuşturulmamış bir dava kalmadığına işaret etti.

Mısırlı yetkililerden Rafah Kapısı’nın açılmasını istediklerini kaydeden Ebu Merzuk, Rafah Kapısı’nın Gazze Şeridi’nin dünyaya açılan ana kapısı olduğuna dikkat çekti.

Filistin davasının büyük bir kriz yaşadığını hatırlatan Ebu Merzuk, Hamas’ın bölünmüşlük halinin sona ermesini istediğini söyledi.

Hamas lideri Musa Ebu Merzuk, uzlaşının önündeki engellerden birinin de yönetimde Hamas’ın olmasını istemeyen Amerika’nın vetosu olduğunu ifade etti.

Ebu Merzuk, Suriye konusuna da değinerek, Suriye’nin iç işlerine karışmadan ülkeden çıktıklarını bildirdi. Ebu Merzuk, daha önce de İran’la ilişkilerinde herhangi bir bozulmanın söz konusu olmadığını, İran’ın Hamas’ın ve Filistin direnişinin en büyük destekçilerinden birisi olduğunu belirtmişti.