Filistin DİRENİŞ Gruplarından SİYONİST İsrail’e Tepki

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Filistinlilerin Kudüs’teki eylemleri, gaspçı işgal güçlerine karşı devrim mücadelesinin sürdüğünün bir delilidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Tamamen özgürlüğe kavuşana değin kahramanca intifadanın süreceği” kaydedilen açıklamada, “İsrail askerlerinin, Doğu Kudüs’te 3 genci şehit etmesi, kendini ve kutsal değerlerini savunan bir halka karşılık, İsrail’in terör ve radikalizminin gerçek yüzü olduğunu kanıtlıyor.” ifadesine yer verildi.

Filistin İslami Cihad Hareketinin yazılı açıklamasında da Kudüs’teki olaylar, intifadanın devam ettiği ve halkın pes etmeyeceğinin açık bir mesajı olarak yorumlandı.

Açıklamada, “Mescid-i Aksa’nın kapılarında vurulan ‘cuma şehitlerinin’ kanları, Kudüs’ü koruyacak ve zafer için bozguncuları daima kovalayacak bir lanete dönüşecektir.” ifadesi aktarıldı.

Uluslararası topluma “Filistinlileri koruyun” çağrısı

Filistin Halk Kurtuluş Cephesinin (FHKC) askeri kanadı “Şehit Ebu Ali Mustafa Tugayları” ise Filistinlilerin söz konusu saldırı girişimlerinin, “İsrail’in cinayetlerine karşı doğal bir yanıt” olduğunu kaydetti.

Fetih Hareketi de İsrail askerlerinin Kudüs’te 3 Filistinliyi şehit etmesini kınayarak, “İsrail’in Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’ye yönelik tansiyonu yükselten siyaseti, bölgeyi gergin bir durumda bırakacaktır.” açıklamasında bulundu.

 

“Bölgede güvenlik ve istikrara katkı sağlamayan bu tırmanışın bir an önce durması istenen” açıklamada, uluslararası topluma, savunmasız Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması meselesini ciddiyetle ele alması çağrısı yapıldı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te dün akşam saatlerinde İsrail askerlerinin saldırdığı 3 Filistinli genç şehit olmuştu. Olaylarda ağır yaralanan bir İsrail polisi de kaldırıldığı hastanede ölmüştü.