Korsan İsrail Türkiye Elçisi Naeh: Yapmamız Gerekeni Biliyoruz ve Yapacağız

Davette Türkiye’nin yeni atanan Tel Aviv Büyükelçisi, Başbakan’ın eski dış politika danışmanı Kemal Ökem de vardı. Ökem’in de İsrail’deki görevine bir hafta içerisinde başlaması bekleniyor.

“Adım Adım, Yavaş Yavaş”

1997’de de Ankara’daki Siyonist İsrail Büyükelçiliği’nde görev yapmış olan Naeh, davette yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini çok sıcak bir şekilde karşıladığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“19 yıl önce ayrıldığım Türkiye’ye geri dönmek benim için onur. Cumhurbaşkanı’na güven mektubunu sundum. Çok sıcak bir kabuldu. Güzel bir başlangıç yaptık. Bizler daha iyi ilişkiler kurmak için burdayız. Eminim Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Kemal Ökem ile birlikte geçmişin çok daha ilerisinde başarılara imza atacağız. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ve onları yapacağız.”

İsrailli Büyükelçi ilişkileri daha ileri düzeye taşıyacaklarını söyledikten sonra Türkçe “adım adım, yavaş yavaş” ifadelerini kullandı.

Kemal Ökem’den boşalan danışmanlık koltuğunu Büyükelçi Kerim Uras dolduruyor. Uras, 2011’de İsrail ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin maslahatgüzar seviyesine düşmeden önce Tel Aviv büyükelçisi olarak atanmış, ancak göreve başlayamamıştı. Naeh’in davetinde Uras da vardı.