DİRENİŞ Grupları: ABBAS, OSLO İçin Yargılanmalı

Filistinli direnişçiler, gruplar ve şahsiyetler, Mahmud Abbas’ın Filistin’in teslimiyeti manasına gelen Oslo anlaşmasında önemli rolünün olduğunu bildirdiler.

Filistin Parlamentosu Hukuk Daire başkanı Muhammed Gul, Mahmut Abbas ve çevresindekilerden,  Filistin meselesinde halkı kandırdığı için önce özür dilemelerini sonra da yargılanmalarını isteyerek, ”Filistin özerk yönetimi, Batı Yaka ve diğer yerlerde siyonist sitelerin yapımından başlıca sorumludur” dedi.

Filistin Kurtuluş Halk Cephesi liderlerinden Halid Berekat da, Mahmud Abbas’ın tek yolunun uzlaşı görüşmelerinin yenilgiye uğradığını itiraf ederek istifa etmek olduğunu ve de ardından yargılanması olduğunu söyledi.

Hamas liderlerinden Rafet Murra, Oslo Anlaşması’nın işgal rejimine   istediği her şeyi verdiğini ve stratejik hedeflerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Murra, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 25 yıl önce imzalanan Oslo Anlaşması’nın işgal rejimine büyük güç unsurları kazandırdığını ve başta geçiş süreci ve nihai çözüm müzakereleri olmak üzere tüm taahhütleri geçersiz kıldığını ifade etti.

Anlaşma sayesinde işgal rejiminin tanınmasını fırsat bilen korsan rejimin daha fazla kazanım elde etmeye çalıştığını kaydeden Murra, anlaşmadan sonra işgal rejiminin yeni topraklar gasp ettiğini ve yerleşkeler inşa ettiğini, çıktığı toprakları yeniden işgal ettiğini ve Filistinlilere yönelik düşmanlığını artırdığını belirtti.

Hamas lideri, Oslo Anlaşması’nın ve müzakerelerin ırkçı rejimini işgali kökleştirmeye teşvik ettiğini ve bu durumun Yüzyılın Anlaşması projesini doğurduğunu ifade etti. Murra, Filistin halkının Oslo Anlaşması’na vereceği en iyi cevabın direnişi desteklemek olacağını açıkladı.