BM: İSRAİL’in 2 Çocuğu Öldürmesi KORKUTUCU!

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barışı Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, işgal güçlerinin geçen Cuma günü Gazze Şeridi’nde Filistinli iki çocuğu şehit etmesini eleştirdi.

Mladenov, sosyal paylaşım sitelerinden Twitter’daki hesabında yaptığı açıklamada, “Cuma günü Gazze’de Filistinli iki çocuğun İsrail ordusu tarafından öldürülmesi beni korkuttu” dedi.

Bu tür olaylara son verilmesi çağrısında bulunan Mladenov, çocukların hedef alınmaları değil korunmaları gerektiğine dikkat çekti.

BM Özel Temsilcisi, öldürücü gücün son seçenek olarak kullanılması gerektiğini ifade ederek, şehit çocukların ailelerine başsağlığı diledi.

Geçen hafta Cuma günü Gazze Şeridi’nin doğusunda sınıra yakın bölgelerde gerçekleştirilen Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşe gösterilerine katılan 14 yaşındaki Hasan Şelebi ve 17 yaşındaki Hamza İştivi, işgal güçlerinin açtığı ateşle şehit olmuştu.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.