Netanyahu’nun Görevden Alınması İçin Mahkemeye Başvuru

İşgalci rejim İsrail’de aralarında askerî yetkililerin de bulunduğu bir grup, rejim başbakanı Benyamin Netanyahu’nun “sağlığının kötüleşmesi”ni ve “rejim menfaatlerini şahsi çıkarlarına kurban etmesi”ni gerekçe göstererek görevden alınması talebiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.

Haaretz gazetesinin haberine göre, aralarında eski Savunma Bakanı Moşe Ya’alon ve eski İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un da bulunduğu 9 kişi, Netanyahu’nun görevden alınması için İsrail Yüksek Mahkemesi’ne dilekçe sundu.

Yüksek mahkemeye sunulan dilekçede, Netanyahu’nun başbakanlık görevine “uygun olmadığının ilan edilmesi” çağrısında bulunuldu.

Dilekçede görev süresince cezai suçlamalarla karşı karşıya kalan Netanyahu’nun açıkça “çıkar çatışması” yaşadığı kaydedildi.

Netanyahu’nun rejimin, İsraillilerin, Gazze’deki İsrailli esirler ile ailelerinin menfaatinden ziyade şahsi çıkarları doğrultusunda hareket ettiği savunuldu.

Ayrıca, Netanyahu’nun sağlığının kötüleştiğine dair işaretlerin olduğu ve bunun da görevden alınmasını gerektirdiğinin altı çizildi.