İsrail Gazetesi: Netanyahu – Arap Rejimleri Gizli Görüşmesini İfşa Etti

Haaretz’ın haberine göre Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Johan Kerry, Mısır Cumhurbaşkanı Abdul-Fettah es-Sisi ve Ürdün Kralı 2. Abdullah, İsrail rejimin Arap ülkeleri tarafından tanınması ve Filistinli ve Siyonist taraflar arasında 1967 sınırlarında bağımsız Filistin ülkesinin kurulması amacıyla uzlaşma görüşmelerinin yeniden canlanması ve de iki taraf arasında toprak takasını Akabe’deki oturumda masaya yatırdılar.

Bu oturumda, Araplar, Kudüs’ün Filistinli ve İsrailli tarafların başkenti olmasını önerdikleri de bildirildi.

Ancak Filistin halkı ve direniş grupları, Siyonist rejim ile uzlaşma müzakerelerinin Filistinliler’in zararına olduğuna ve kendi topraklarını kurtarma ve haklarını geri almanın tek yolunun işgalcilerle mücadeleyi sürdürmek olduğuna inanıyor.

21 Şubat 2016’da Akabe kentinde yapılan gizli görüşmeye Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın katılmadığı fakat Abbas’ın görüşmeden haberi olduğu, gizli toplantının yapıldığı günün sabahı Kerry ile bir araya geldiği ifade edildi.

İsrail Başbakanlık ofisinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, Haaretz gazetesi, Netanyahu’nun başında olduğu Likud Partisinin bakanlarıyla bugün yaptığı bir toplantıda söz konusu gizli görüşmeyi doğruladığını yazdı.