BM’den Gazze ELEKTRİK KRİZİ Bildirisi

Merkezi Cenevre’de bulunan Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, BM raportörlerinin yayınladıkları ortak bildirinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Sivilleri siyasi çatışmaların dışında tutmaya herkesin özen göstermesi gerektiğini kaydeden Avrupa-Akdeniz Gözlemevi, BM raportörlerinin çağrısına sırt dönmenin uluslararası sözleşmeleri ve kuralları tanımamak anlamına geldiğini bildirdi.

Avrupa-Akdeniz Gözlemevi, Gazze Şeridi’ne uygulanan tehlikeli ihlallere karşı Birleşmiş Milletler’in ortak bir tavır göstermesi gerektiğini dile getirdi.

BM raportörlerinin bildirisinde, İsrail’in Gazze Şeridi’ne verdiği elektriği Filistin Yönetimi’nin talebiyle yüzde 40 azaltmasının temel ve hayati hizmetlerin görülmemiş bir şekilde kötüleşmesine yol açtığı ifade edildi.

Bildiride ayrıca, Gazze Şeridi’ne insan ve ticari malların girişini kontrol eden işgalci güç olarak İsrail’in bölgedeki durumun kötüye gitmesinden birinci derecede sorumlu olduğu ve uluslararası hukuka göre üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiği belirtildi.