Bahreynli Bakan: İsrail Şirketleri Ülkemize Yatırım Yapsın

Bahreyn Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Zayid ez-Zeyyani, Bahreyn’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerinde üretilen ürünler ile İsrail’in ürettiği ürünler arasında bir fark gözetmediğini ve iki taraftan da ithal edilecek ürünleri “İsrail’de üretildi” olarak kabul edeceğini söyledi.

İsrail merkezli Walla internet sitesinin haberine göre ez-Zeyyani, ülkesinin İsrailli şirketlerin Bahreyn’de yatırımlar yapmasını ve Bahreynli şirketlerle ticari anlaşmalar imzalamasını istediğini belirterek, “İsrailli yatırımcılar hiçbir engelle karşılaşmayacaklarından emin olsunlar.” ifadesini kullandı.

27 Kasım’da Tahran eyaletine bağlı Abserd bölgesinde düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden İran’ın nükleer programının mimarı olarak tanınan bilim insanı Fahrizade’nin suikastından İsrail’in sorumlu tutulduğunu anımsatan ez-Zeyyani, İsrailli vatandaşların Bahreyn’i ziyaret etmekten endişe etmemeleri gerektiğini söyleyerek Siyonist Yahudilere güvence verdi.

ABD, geçen ay Batı Şeria ve Golan Tepeleri’nde yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerini “meşrulaştırmak” için bu bölgelerden ithal edilen ürünlerin “İsrail malı” olarak etiketlenebileceğini duyurmuştu.

Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülke, yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerinden ithal edilen ürünleri “İsrail’de üretildi” olarak kabul etmiyor.

Daha önce hiçbir Arap ülkesi yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerinde üretilen ürünleri “İsrail malı” olarak kabul etmemişti.