Bahreyn’den İsrail’e Vize Kolaylığı Adımı

İşgalci siyonistle işbirliği ve ilişkileri normalleştirme anlaşması imzaladıktan sonra büyükelçi atamasıyla da resmi ilişkilerini en üst düzeye çıkaran Bahreyn ihanet çizgisinde tam gaz ilerlemeye devam ediyor. Bahreyn hükümeti “İsrail vatandaşları”nın, Bahreyn topraklarına girebilmek için vize almalarını kolaylaştırma kararı aldı.

İşgal rejiminin ordu radyosunun yayınladığı habere göre Bahreyn hükümeti bu kararı İsrail ile Bahreyn arasında doğrudan uçak seferlerinin başlatılmasının hemen öncesinde aldı.

Bahreyn hükümeti ise bu konuda yayınlanan haber hakkında henüz bir açıklamada bulunmadı.

15 Eylül 2020’de işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalayan Bahreyn Krallığı tarafından tayin edilen ilk İsrail Büyükelçisi Halid Yusuf El-Celahime 31 Ağustos 2021 Salı günü Tel Aviv’e giderek resmen görevine başlamıştı.

El-Celahime kişisel twitter hesabında hem Arapça, hem İbranice hem de İngilizce yayınladığı mesajında; “Bugün, Bahreyn’in İsrail nezdindeki ilk büyükelçisi olarak üstlendiğim göreve başlayacağımı duyurmak bana şeref vermektedir.” ifadesini kullanmıştı.

El-Celahime’nin göreve başlamasının hemen ardından İsrail işgal rejimi de 3 Eylül tarihinde, Eitan Neah adlı diplomatı Bahreyn büyükelçisi olarak tayin ettiğini açıkladı.

Eitan Naeh daha önce sekiz ay süreyle, işgal rejimiyle diplomatik ilişki içine giren ilk Körfez ülkesi durumundaki Birleşik Arap Emirlikleri nezdindeki İsrail heyetinin başkanlığını yapmıştı.

Siyonist işgal rejimi geçtiğimiz Ocak ayının ortalarında Bahreyn’in başkenti Manama’ya diplomatik bağlantı için geçici misyon şefi olarak Itay Tagner’i tayin etmişti.