BAE’nin Hoşgörü Kılıfında İsrail İle Normalleşme Siyaseti

Birleşik Arap Emirlikleri’nin, dinler arası diyalog kılıfı altında üst düzey dini şahsiyetleri kandırarak, İsrail ile normalleşme faaliyetlerine dahil ettiği bildirildi. 

İngiltere merkezli Middle East Ay haber sitesi, BAE’nin dinler arası hoşgörü kılıfına bürünerek, üst düzey dini şahsiyetleri aldatmak ve onları İsrail ile normalleşme faaliyetlerine dahil etmekle itham etti.

Söz konusu sitede yayınlanan haberde, 10 Nisan’da Abu Dabi’de ülkesinde gerçekleşen iftar programına Zimbabve Baş Müftüsü İsmail bin Musa Menk’in BAE’nin önemli hahamlarından ve Abu Dabi’nin Tel Aviv ile normalleşmesinde etkin rolü olan Levi Duchman’la birlikte görünmesine atıfta bulundu.

Siyonist haber sayfaları ve sosyal medya hesapları tarafından yayınlanan iftarın fotoğraf ve video görüntülerinin, özellikle İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği son baskınlarla aynı zamana denk gelmesi üzerine Müftü Menk, sert eleştire maruz kaldı.

El-Halic el-Cedid’in haberine göre, Müftü Menk, suçlamalara bir video yayınlayarak cevap verdi.

Yayınlamış olduğu videoda söz konusu iftar programıyla herhangi bir ilgisinin olmadığını, kendisiyle karşılaşana kadar o hahamın kim olduğunu bilmediğini dile getiren Menk, “Bana bu iftar programının BAE’de yaşayan gayri müslimlere Ramazan’ı tanıtmak için tertiplendiği söylendi. Ben de bunun kötü bir fikir olmadığını düşündüm” ifadelerini kullandı.

Müftü Mink, BAE’ye yaptığı söz konusu ziyaret ve normalleşme iftarına ilişkin İngilizce haber sitesi ‘Middle East Ay’e de açıklamalarda bulundu.

Dubai’de üç etkinliğe katılmak üzere El-Menar İslami Merkezi’nin davetiyle oraya gittiğini ve her zaman olduğu gibi ziyaret masraflarını da kendi cebinden ödediğini söyledi.

Daha önce 2019 ve 2021 yılında da El-Menar İslami Merkezi tarafından davet edildiğini hatırlattı.

Menk, ziyaretin son gününde İslami İşler İdaresi tarafından bir iftar programına davet edildiğini, programa ilişkin bunun dışında başka bir bilgi verilmediğini dolayısıyla hahamla yan yana oturmak durumunda kaldığını belirtti.

Müftü Menk ayrıca, hahamın BAE’de normalleşme adına oynadığı rolü bilmediğini tekrar yineleyerek “bilseydim o iftara katılmazdım” ifadelerini kullandı.

Sitenin haberinde, İsmail bin Musa Menk’in açıklamalarına dayandırılarak, BAE, son yıllarda dinler arası diyalog kılıfı altında kendisi için yumuşak güç devşirme stratejisi izlediğini kaydetti.