BAE’den Siyonist İsrail’e İlk Kargo Gemisi Ulaştı

İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan BAE’nin, Siyonist İsrail’e gitmek üzere yola çıkan ilk kargo gemisi işgal altındaki Hayfa Limanı’na ulaştı.

İşgalci İsrail’in Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) son dakika olarak paylaştığı habere göre, bundan sonra BAE ile İsrail arasında haftalık kargo gemisinin gidip geleceği belirtildi.

Ayrıca KAN, Hayfa Limanı’na varan kargo gemisinde temizlik ürünlerinin yanı sıra elektronik malzemelerin yer aldığını ileri sürdü.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisine dayandırılan bir haberde, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirmeye yönelik İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında imzalanan normalleşme anlaşmasının hükümette ve Knesset’te oylamaya sunulacağı belirtildi.

Diğer taraftan İsrail ile BAE arasında varılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından İsrail ulusal hava yolu şirketi El Al’a ait uçak, Tel Aviv’den Abu Dabi’ye yaptığı ilk uçuşta, Suudi Arabistan hava sahasını kullanmıştı.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesi”ne yönelik anlaşmalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğinde Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzalanmıştı.