BAE’den İlk Uçak, İsrail İşgal Topraklarına İniş Yaptı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Etihad Airways adlı hava yolu şirketine ait bir ticari uçak, işgal rejiminin başkenti Tel Aviv’in yakınındaki Ben Gurion Havaalanı’na indi. Bu, BAE’den işgal rejimine ait bir havaalanına inen ilk uçak oldu.

Bu seferin işgal rejimiyle BAE arasında hava ulaşımı alanında anlaşma imzalanması ve BAE’den işgal devleti tarafına haftada 28 direk uçak seferi düzenlenmesinin kabul edilmesinden bir gün sonra gerçekleşmiş oldu. Bu anlaşma da geçen ayın ortasında ABD’de imzalanan normalleşme anlaşmasına dayalı olarak imzalandı. Bu seferin ardından yarın da bir BAE heyetinin işgal devletine ilk resmi ziyareti gerçekleştireceği bildirildi.

Bugün işgal devletine sefer yapan BAE uçağının Boeing 787 tipi olduğu ve hem BAE’nin hem de işgal rejiminin bayrağını taşıdığı ifade edildi.

Maariv adlı İsrail gazetesinin haber sitesinde yer alan bilgilere göre BAE uçağında 58 yolcu vardı. Bunlar da adı geçen hava yolu şirketinin elemanlarından, iş adamlarından ve basın mensuplarından oluşuyordu. Uçak için işgal rejimi adına da bir karşılama töreni düzenlendi. Ancak törende sadece yerel yönetimin yetkilileri yer alıyordu.

İşgal rejimine ait El Al adlı hava yolu şirketinden de geçtiğimiz Ağustos ayında Tel Aviv’den BAE’nin başkenti Abu Dabi’ye diplomatları ve basın mensuplarını taşıyan bir uçakla sefer düzenlenmişti.