İSRAİL Teröründen ARAP Devletlerine Demir Yolu Ağı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Twitter’dan paylaştığı mesajında planın detaylarının Umman’da düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Konferansı’na katılmak üzere başkent Maskat’ta bulunan İsrail İstihbarat ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz tarafından açıklanacağını duyurdu.

Greenblatt mesajında, “Bakan Katz, Umman’da katılacağı konferansta İsrail ile Ürdün, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri arasında demir yolu inşa edilmesi için bir plan sunacak” ifadesini kullandı.

İşgalci İsrail İstihbarat ve Ulaştırma Bakanı Katz, Umman’da düzenlenen konferansa katılmak için pazar günü başkent Maskat’a gitmişti.

Arap Rejimleriyle Yakınlaşıyor

Son günlerde başta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere Körfez ülkelerinin Siyonist İsrail ile yakınlaşması dikkati çekiyor.

İlk önce Korsan İsrail Milli Takımı’nın Katar’ın başkenti Doha’da 25 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dünya Jimnastik Şampiyonası’na katılması gündeme gelmişti.

Siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da 26 Ekim’de ülkesiyle diplomatik ilişkisi bulunmayan bir diğer Körfez ülkesi Umman’a resmi ziyaret gerçekleştirmişti.