BAE-İsrail Anlaşması, Kudüs ve Filistin’e İhanet!

Filistin Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çağırdı ve BAE’nin yaptığının Kudüs’e, Mescidi Aksa’ya, Filistin davasına ihanet olduğunu ve Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanımak anlamına geldiğini dile getirdi.

Filistin Yönetimi akşam yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Bu adım Arap dünyasının barış girişimini imha etmiş, Arap ve İslam zirvelerinin kararlarını ve uluslararası meşruiyeti geçersiz saymıştır. Filistin halkına karşı düşmanca bir tutumdur. Başta Kudüs ve 1967 sınırlarında bağımsız devlet kurma hakları olmak üzere Filistinlilerin haklarına ve kutsallarına karşı aşırılıktır.”

Diğer yandan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) da konuyla ilgili açıklamasında bu korkakça adımın Filistinlilerin, Filistin’deki dini, etnik, ulusal ve tarihi haklarına karşı bir saldırı olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada bu anlaşmanın Filistin halkını ve onun direniş güçlerini sırtından bıçakladığına vurgu yapıldı. Bu girişimin işgali hezimete uğratmayı ve onu dize getirmeyi, Filistinlilerin kendi vatanlarında sabit haklarını hakim kılmalarını hedefleyen direnişin gidişatını etkilemeyi amaçladığı ancak başarısız olacağı belirtildi.

BAE-İsrail anlaşmasına Filistin’deki bütün direniş grupları tepki gösterdi ve bunun Filistin halkının meşru haklarını elde etmesinin önüne geçmek amacıyla oynanan kirli bir oyun olduğuna dikkat çektiler.