İSRAİL Petrolünün 4’te 3’ü TÜRKİYE Üzerinden Sağlanıyor

Ceyhan limanından İsrail’in Aşkelon limanına 1 milyon varil petrol sevkıyatının yapıldığı 19 Mayıs gününden bir gün önce Yenikapı’da yapılan mitingi ve Kudüs nöbeti ile büyük bir tepki orataya koyulmuş gibi görünse de aslında Aşkelon limanına sevk edilen petrol İsrail’e bir kez daha can suyu olmuştu.

Türkiye’den İsrail’e Giden Petrol Niçin Çok Önemli?

Arap ülkeleri 1973’ten bu yana İsrail’e petrol ambargosu uyguluyor. Dolayısıyla petrol ithalatı İsrail için ulusal güvenlik açısından en stratejik konulardan biri.

Siyonist İsrail’in aşırı “duygusal” davrandığı ve bağımsızlık açıklamalarını desteklediğini defalarca resmi ağızlardan beyan ettiği Kuzey Irak ve Barzani ilgisi de tamamen bu petrol sevkiyatı ile ilgili.

İsrail’e Giden Petrolün 4’te 3’ü Türkiye’den

Uluslararası enerji uzmanlarının hesaplamalarına göre, İsrail’in ihtiyacı olan petrolün yaklaşık 4’te 3’ü Ceyhan’dan tankerlerle sevkedilen petrol ile karşılanıyor. Buna Irak Kürdistan menşeli petrol de dahil.

Dolayısıyla Türkiye bu ticarete ‘Dur’ diyebilse, aslında Siyonist İsrail üzerinde boykot anlamında en çok etkili olabilecek ülke konumunda.