BAE Heyeti, İsrail Ziyaretinde Havaalanı Dışına Çıkmayacak

İsrailli bir bakanın yaptığı açıklamaya göre BAE heyetinin İsrail’e yapacağı ziyaret sadece Tel Aviv yakınındaki Ben Gurion Havaalanı içerisinde gerçekleştirilecek görüşmelere münhasır olacak. İsrail ile BAE arasında imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasından sonra BAE adına düzenlenecek ilk ziyaret niteliğindeki bu ziyaret için önceden belirlenen programın önemli bir kısmının iptal edilmesi sebebiyle sadece havaalanı içerisinde yapılacak görüşmelerle iktifa edileceği belirtildi.

İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanı Yizhar Chay, son günlerde koronavirüs vakalarının çok artması yüzünden İsrail yönetiminin yeniden birtakım alanları kapatma ve genel izolasyon kararları alması sebebiyle bu programların iptal edildiğini söyledi.

Fakat önümüzdeki Çarşamba günü gerçekleştirilmesi beklenen bu ziyaret hakkında biri İsrailli diğeri Amerikalı iki yetkilinin yaptığı açıklamada BAE’nin ziyareti henüz kesinleştirmediği için programın Ben Gurion Havaalanı içinde tamamlanabileceği ifade edilmişti.

Bakanlığı, BAE’li heyetlerle irtibat halinde olan İsrailli bakan bir radyonun kendisiyle yaptığı röportajda koronavirüse karşı mücadele konusunda kabul edilen protokol gereği ziyaretçilerin sadece birkaç saat kalmakla yetineceklerini belirtti.

İsrailli yetkililer BAE heyetinin, değişik alanlardaki ikili işbirlikleri hakkında görüşmeler yapacak sekiz veya dokuz gruptan oluşmasının beklendiğini belirttiler. Bu ziyaretin geçtiğimiz 31 Ağustos ayında bir İsrail heyetinin Abu Dabi’ye yaptığı ziyarette gerçekleştirdiği çalışmanın bir devamı niteliğinde olduğu belirtildi.