ARJANTİN Halkından Siyonist NETANYAHU Protestosu

11 Eylül’de Buenos Aires’e varan Netanyahu’nun programında, hem Arjantin cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile hem de kendisini görmek için uçağa atlayıp gelen Paraguay cumhurbaşkanı Horacio Cartes görüşmek vardı.

Arjantin’deki Partido Obrero (İşçi Partisi) bu ziyaretin amacının İsrail ve Arjantin arasında güvenlik ve istihbarat alanlarında işbirliğini geliştirmek ve İsrail’den silah ve askeri teknoloji alımı olduğunu söylüyor.

İsrail zaten Arjantin’in yerel polis teşkilatının ve güvenlik güçlerinin eğitiminde önemli bir rol oynuyor. Macri hükümeti Arjantin işçi sınıfının kemer sıkma politikalarına boyun eğmesi için uyguladığı baskıyı, bu işbirliği ile güçlendirmek istiyor.

Bullrich-Macri-Netanyahu askeri ittifakına karşı eylem

PO’nun merkezi yayın organı Prensa Obrero’da yayınladığı çağrıda Netanyahu’nun ve temsil ettiği devletin Filistinlilerin katili ve bir savaş suçlusu olduğunu, işgal devletinin hapishanelerinde binlerce Filistinli tutsağın bulunduğunu belirtti.

Venezuela’da “insan haklarından ve demokrasiden” yana olduğunu söyleyen, ama bir savaş suçlusunu ülkesinde ağırlayıp, onurlandıran Macri’nin ikiyüzlülüğüne dikkat çekti.

Başka halklara uygulanan baskılara destek veren bir hükümetin, kendi halkına da aynı yöntemleri uygulayacağını söyledi ve Mapuçe halkıyla dayanışma için gittiği bir eylemde güvenlik güçleri tarafından zorla kaybedilen Santiago Maldonado’yu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Macri, Güvenlik Bakanı ve Siyonistlerin Arjantin hükümeti içindeki ajanı Patricia Bullrich ve Netanyahu arasında kurulan askeri ortaklığa karşı mücadele çağrısı yaptı.

PO ve FIT (Solun ve İşçilerin Cephesi) üyesi diğer partilerin çağrısıyla Buenos Aires halkı Netanyahu’nun gelişini protesto etti. Netanyahu’nun ziyareti ülkede geniş bir tepki yarattı, bu tavır Arjantin’deki Yahudi toplumunun örgütleri tarafından da benimsendi.

Bunun üzerine Macri hükümeti Netanyahu’yu korumak üzere üst düzeyde güvenlik önlemi aldı. Buna rağmen yüzlerce insan Netanyahu ile Macri hükümetinin görüşmesinin gerçekleştiği 12 Eylül Salı günü saat 13.00’da Mayıs Meydanı’ndan İsrail Büyükelçiliği’ne yürüdü.

PO militanları yürüyüşe üzerinde “Netanyahu Arjantin’den defol! Emperyalistler Latin Amerika’dan defolun!” yazan pankart ve “Ortadoğu’nun katili, Macri ve Bullrich’in askeri ortağı Netanyahu defol!” yazan dövizlerle katıldı.

Siyonist elçilik önünde konuşma yapan Marcelo Ramal, burada Macri hükümetinin baskıcı politikalarını güçlendirecek bir iş ortaklığının söz konusu olduğunu belirtti.

Partido Obrero üyesi milletvekilleri yakın zamanda Arjantin parlamentosuna Filistin halkı ile dayanışma için iki önerge verdi. Önergelerden biri Filistinli tutsakların zaferle sonuçlanan açlık grevine destek amacını taşıyordu, diğeri ise tutuklu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderleri Halide Cerrar ve Hitam el-Saafin’in özgürlüğünü talep ediyordu.

Netanyahu’nun ziyaretine karşı yapılan eylemin örgütlenmesinde de önemli bir rol üstlenen Partido Obrero işgalci oluşumla kurulacak ticari, askeri ilişkileri, Siyonist işgale ortak olmayı taviz vermeden reddediyor.

Kilometrelerce öteden Filistin’in özgürlüğü ve Ortadoğu’nun İsrail denen bu gerici, tehlikeli oluşumdan kurtuluşu için mücadele eden bu halk Filistin’in gerçek dostlarının kim olduğunu gösteriyor.

Biz Devrimci halklar, dün olduğu gibi bugün de Filistin halkının direnişinin yanında, Siyonist işgalin karşısında. Filistin halkı Siyonist kuşatma altındaki Gazze’den, Ramallah’a, Kudüs’e işgalcilere nasıl direniyorsa, sokakları işgal güçlerine dar ediyorsa; biz de Türkiye’de, Arjantin’de, Yunanistan’da, bulunduğumuz her yerde onların mücadelesine güç vermeye devam edeceğiz.