ARAP Devletlerinin İSRAİL İlişkileri Yeni Değil!

Mahmud Musa, Arap halkların kendi sorunlarıyla ilgilenmesi nedeniyle bunun ancak son dönemde gün güzüne çıkmaya başladığını, halkların kendi sorunlarıyla meşgul olmalarını fırsat bilen yöneticilerin Siyonistlerle ilişkilerinin bir kısmını ilan ettiklerini söyledi.

Siyonistlerle ilişkileri normalleştirmenin nedenlerini ve süreci değerlendiren Musa “Arapların kendilerine ait bir projelerinin olmaması nedeniyle bazı Arap liderler kendilerini korumak için halkla bütünleşme ve Siyonistlere karşı koyma yerine Amerika’nın ajandasını hayata geçirmeye başladılar” dedi.

Bu tür ilişkilerin tehlikesine de dikkat çeken Musa “bu konuda siyasi ve sosyal birçok tehlike var. En başta Filistin toprakları üzerinde Siyonistlerin varlığını ve giderek yayılmalarının, Arap ülkelerine müdahale etmelerinin, işgali ve işgalciyi eleştirecek Arap ülkelerine daha fazla baskı yapılmasının yolu açılacak.

Ekonomik tehlikeler de var. Arap şirketler Siyonistlerle birlikte çalışacak, Siyonistler canlı birçok ekonomik alana hâkim olacaklar” ifadesini kullandı.