İsrail: İran, Kollarıyla Bizi Kuşatan Bir Ahtapot

İşgal rejimi İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrail-İran ilişkilerini değerlendirdi. Bennett, İran stratejisiyle ilgili temel yapıtaşlarını ortaya koydu.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Viyana’daki nükleer anlaşma müzakereleri hakkında konuştu. “İsrail stratejisi bir anlaşma olup olmamasına bağlı değil” diyen Bennett, “Kendimizi kendimiz koruyacağız. Bir anlaşma olsa bile, buna bağlı değiliz. Hareket özgürlüğümüzü muhafaza edeceğiz” ifadelerini dile getirdi.

Bennett, “Biz ve ABD’liler her şeye aynı pencereden bakmıyoruz” dedi. İran’ın ekonomik açıdan kötü bir durumda olduğunu söyleyen Bennett, ”İran’la anlaşma hata olacaktır. Anlaşma sonucu ekonomik durumlarını düzeltmeye başlayacaklar. Ayrıca ellerine geçen paraları İsrail ve Amerika’nın çıkarlarına karşı kullanacaklar” şeklinde konuştu.

Bennett, “Bu sebeple yapılacak en büyük hata, İran’a milyarlarca dolar sağlayacak bir anlaşmaya imza atmak olacaktır. Bu değil tersini yapmamız gerekiyor. Onları baskı altına almalı ve nükleer silah elde etmelerine izin vermemeliyiz” ifadelerini dile getirdi.

Sözlerinin devamında Bennett, “İran, başı Tahran’da olup, bir kolu Lübnan’da, bir kolu İsrail-Suriye sınırında bir kolu da Gazze’de olan ve İsrail’i çevreleyen ahtapot bir gibidir. Geçmişte İsrail hata yaparak ahtapotun kollarıyla uğraştı. Şimdi ise ahtapotun kendisiyle uğraşmayı merkeze alıyoruz. İran’ı sınırlarımızda görmek istemiyoruz” dedi.