Arap Birliğinden KUDÜS VETOSU

Konsey dün, “Kudüs’ün tarihi ve yasal statüsünü tehlikeye atan” tek taraflı adımların reddedilmesi de dahil olmak üzere 17 taslak kararını onayladı. Taslak, yarın düzenlenecek 28. Arap Birliği zirvesinde Arap liderlere sunulacak.

GÖZAT  Hamas'tan Arap Zirvesine Kudüs ve Mescidi Aksa Çağrısı

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman El-Safadi, basın toplantısında, Arap Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından hazırlanan, Arap sorunlarının hepsine değinen 17 karar alındığını, Arap Birliği’ne sunulacak olan tüm taslak kararların üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

GÖZAT  İslami Cihad: Arap Yönetimleri FİLİSTİN'e SIRTINI DÖNDÜ

İsrail’deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınma ihtimaline ilişkin bir soruyu yanıtlayan El-Safadi, Arapların, uluslararası sözleşmelere ve kararlara uygun olarak Filistinlilerle İsrailliler arasında adil ve kalıcı bir barış kurulması gerektiğini defalarca vurguladıklarını ve Filistin ulusal topraklarında Doğu Kudüs’ü başkenti olacak şekilde bağımsız bir Filistin devletinin güvence altına alınması ile iki devlet çözümünü desteklediklerini savundu.

GÖZAT  Arap Milletvekili Ezan Yasağı Tasarısını MECLİSTE YIRTTI + VİDEO

El Safadi ayrıca, Arap dışişleri bakanlarının Kudüs’ün “tarihi ve yasal statüsünü tehlikeye atan” tek taraflı adımları reddettiklerini söyledi. Safadi, bakanların İsrail’in yanında bir Filistin devleti kurulması gereğini de doğruladığını söyledi.

GÖZAT  İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Türk-Arap Genelkurmay Başkanlarıyla Görüştü

Filistinliler Doğu Kudüs’te, Batı Şeria ve Gazze Şeridi ile birlikte 1967’de İsrail tarafından ele geçirilen topraklarını istiyor.

28. Arap Birliği Zirvesi’nin 29 Mart’ta başlaması bekleniyor. Yemen’in ülkede yaşanan savaş nedeniyle zirveye ev sahipliği yapamayacağını duyurmasının ardından zirvenin Ürdün’de düzenlenmesine karar verilmişti.