Arabistan’da Tutuklu 40 Filistinlinin Mahkemesi Başlıyor

Suudi Arabistan’da bugün,  geçen yıldan beri tutuklu olan bir grup Filistinlinin mahkemesi başlıyor.

“Kuds Press” ajansı tarafından farklı kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yaklaşık 40 Filistinlinin bugün Suudi Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmaya çıkması bekleniyor.

Tutuklulara yakın kaynaklar, tutukluların ailelerinin yakınlarını savunmak için avukat tutmaya çalıştıklarını, kendilerine hala suçlamalar konusunda bilgi verilmediğini belirtti.

Suudi Yönetimi, geçen yıl iki aşamada 60’tan fazla Filistinliyi tutukladı. Bunlardan büyük bir kısmı işkencelere maruz kalırken az bir kısmı serbest bırakıldı.

Daha önce, Suudi Arabistan’daki Ürdün Siyasi Tutuklular Komitesi Başkanı Hızır el-Meşayih, “Kuds Press” haber ajansına yapmış olduğu özel bir açıklamada şunları söyledi:

“Ürdün Hükümeti, pazar günü başlayacak olan mahkeme oturumlarına, Riyad’daki Ürdün Büyükelçiliğinin de yasal danışman aracılığıyla katılması ve tutuklulara avukat sağlanması gerektiğini bildirdi.”

Hızır el-Meşâyih, onlarca yıl boyunca Suudi Arabistan Krallığı topraklarında hiçbir kuralı ihlal etmeden hizmet eden bu tutuklular için adil yargılama çağrısında bulundu.

“Kuds Press” ajansı, bugün mahkemeye çıkacak olanlar arasında, Hamas’ın Suudi Arabistan’daki yetkilisi Muhammed el-Hudarî (81) ve Ummu’l-Kura Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan oğlu Hâni’nin (49) de bulunduğunu belirtti.