Filistinli Alimler: İsrail İlişkileri, Dini ve İnsani Suç…

Filistinli Alimler Birliği, Siyonist İsrail ile normalleşmeyi dini ve insani bir suç olarak nitelendirerek, bunun Arap ulusuna ihanet olduğunu söyledi.

Filistin Alimler Birliği’nin Gazze Şeridi’ndeki merkezinde düzenlenen basın toplantısına, birçok alimin yanı sıra akademisyen ve kanaat önderi katıldı.

Birliğin Başkanı Mervan Ebu Ras, toplantıda yaptığı konuşmasında, “İsrail ile normalleşmek insani ve dini bir suç olmasının yanı sıra Arap milletine de ihanettir. Şüphesiz düşmanla anlaşmak akidemizde ve dinimizde haramdır. Bazı çıkar sahibi alimler dışındaki İslam alimleri bu konuda hemfikirdir.” ifadelerine yer verdi.

“İsrail ile normalleşmek, Allah’ın düşmanlarına yardım etmektir, Müslümanların katillerini savunmaktır, kutsal mekanlara yapılan saldırıları benimsemek ve bu saldırıları düzenleyenleri teşvik etmektir.” diyerek sözlerine devam eden Ebu Ras, birkaç ayet ve hadis zikrederek Allah’ın düşmanlarına destek vermenin büyük bir günah olduğunu belirtti.

Ebu Ras, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz Filistin alimleri, İsrail ile normalleşmeyi Allah’a, Resulüne ve müminlere yapılan bir ihanet olarak gördüğümüz için durumun haram olma dairesinden çıkıp küfre kadar gideceğinden korkuyoruz, bu kötü işten Allah’a sığınırız.”

İşgalci İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik anlaşmalar, başkent Washington’daki Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Naheyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani’nin katılımıyla 15 Eylül Salı günü imzalanmıştı.