ARABİSTAN Rejimi İSRAİL’den Teçhizat Almaya Çalışıyor

Üst düzey diplomatik kaynaklar, Riyad’ın geçtiğimiz Nisan ayından bu yana Avrupalı bir arabulucu aracılığıyla yüksek kaliteli casusluk sistemlerini satın almak konusunda anlaşmaya varmak için İsrail ile ciddi müzakerelere başladığını duyurdu.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada, gizli görüşmelerin Londra ile Washington dahil olmak üzere bazı Batı ülkeleri başkentlerinde yapıldığı ve ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin müzakerelerin sonuçlarını tamamıyla olumlu karşıladığı belirtilerek, birkaç hafta önce son anlaşmaya imza atıldığı bildirildi.

Suudi Arabistan’ın en modern İsrail yapımı casusluk sistemlerine ulaşmaya çalıştığını ve yoğun müzakerelerden sonra bu konuyla ilgili resmi bir anlaşma yaptığını bildiren diplomatik kaynaklar, bazı cihazların Riyad’a sevkiyatının yapıldığını bile belirtti.

Raporda BAE’nin yaklaşık bir yıl önce Siyonist İsrail keşif uçağı ve “Pegasus” gelişmiş casus cihazları aldığı açıklandı. Ancak Suudi Arabistan’a teslim edilecek cihazların diğer Arap ülkelerine satılan askeri teçhizattan daha gelişmiş olduğu kaydedildi.