Amerikalı HAHAM: ARAP Rejimleri İSRAİL İçin Sırada

İ24 News televizyon kanalına konuşan Amerikalı ünlü Haham Marc Schneier, New York merkezli Irkların Diyaloğu Kurumu başkanı olarak 2009’da Irak’a yaptığı ziyarette Bahreyn, Katar ve Suud krallıklarının İsrail’e bakış açılarının değiştiğine şahit olduğunu ve bunu tarihi ve ilginç bir gelişme olarak gördüğünü söyledi.

Merkezi New York’ta bulunan Irkların Diyaloğu Kurumu, Amerika’da yaşayan Müslümanların ve Yahudilerin ilişkilerini güçlendirme yolunda faaliyet gösterdiğini iddia ediyor.

Altı Fars Körfezi ülkesinin herkesten daha fazla İsrail’le yakın ilişki kurmak istediğini belirten Haham, ‘İki yıla kadar Bahreyn ve İsrail arasında çok yönlü bir ilişki gerçekleşecek. Bu durum çok sevindirici. Ben, Bahreynlilerin İsrail’e olan müspet bakışlarını bu reji yetkililerine ilettim’ dedi.

Bilindiği gibi ABD Başkanı Trump’ın Kudüs konusundaki küstah kararını açıkladığı günlerde Bahreyn’den bir heyet sanki hiçbir şey olmamış gibi Kudüs’ü ziyaret etmişti.

Bahreyn yönetimi daha önce de bazı Arap ülkelerinin İsrail’e boykot uygulamasını eleştirmişti. Siyonist Haham ayrıca, İsrail’in Katar’ın yeni ve genç yöneticileriyle de diyalog kurmasını istedi.

Hatırlanacağı üzere, Katar da 2022 yılında bu ülkede düzenlenecek olan Dünya Kupasına İsrail’in katılmasına engel olmayacağını açıklamıştı.