Siyonist İsrail, Güvenli Bölge İlan Ettiği Yerleri Vuruyor

Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi, siyonist işgal rejiminin dün Han Yunus’un batısında, insanların toplanması için güvenli sığınma yerleri ilan ettiği ve 30 bin civarında insanın sığındığı yerlere daha sonra hem havadan hem de karadan saldırılar düzenleyerek büyük çapta katliam yapması olayı hakkındaki açıklamasında, güvenli bölge ilan edilen yerlerdeki sığınmacılara saldırı düzenlenmesinin soykırımın zirvesi niteliği taşıdığını vurguladı. 

Merkez açıklamasında işgal rejiminin Gazze halkını sürgüne zorlamak amacıyla, Gazze toprakları içinde hiçbir yerin kendisi için güvenli olamayacağı, gideceği her yerde saldırı tehdidiyle karşı karşıya olduğu mesajı vermek amacıyla bu yönteme başvurduğunu ifade ederek bunun tam anlamıyla bir soykırım yöntemi olduğunu hatırlattı. 

Açıklamada işgal güçlerinin Han Yunus’ta 21 Ocak akşamından itibaren işgal alanlarını genişletmeye başladıklarını, bu sırada onlarca baskın düzenlediklerini ve ateş çemberi oluşturduklarını, bu şekilde Han Yunus’un batısına ulaştıklarında da bu bölgedeki sığınma merkezlerini hedef alarak saldırılar düzenlediklerini ve katliamlar gerçekleştirdiklerini dile getirdi. 
 
Siyonist işgalcilerin belli yerleri “güvenli merkezler” ilan etmesi sonra da oralara saldırı düzenleyerek katliamlar yapması aslında buralarda insanları topluca katletmek için fırsat oluşturma amaçlı tuzak kurması anlamına geliyor. Bu da siyonist işgal güçlerinin Gazze’de tam anlamıyla soykırım yaptıklarını, insanları topluca imha etmek için tuzaklar kurduklarını ve vahşice katliamlar gerçekleştirdiklerini gözler önüne seriyor. 

Ancak siyonist işgal güçleri buna ABD’nin desteğiyle ve “uluslararası toplum” olarak bilinen birtakım uluslararası kurumların da görmezden gelmesi sayesinde cesaret edebiliyor. 

Han Yunus’taki tıbbi kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri, güvenli merkezler olarak ilan ettiği ve 30 bin kişinin sığınmış olduğu 5 sığınma merkezine hem havadan savaş uçaklarıyla ve dronlarla hem de karadan toplarla saldırılar düzenleyerek büyük bir katliam yaptılar. Güvenli olduğu ilan edildikten sonra hedef alınan merkezler ise şunlar: 

1.Aksa Üniversitesi sığınma merkezi
2.Üniversite kampüsü sığınma merkezi
3.Halidiye Okulu sığınma merkezi
4.El-Mevasi Okulu sığınma merkezi
5.Han Yunus Sanayi Sitesi sığınma merkezi

Tıbbi kaynaklar, işgal güçlerinin saldırılarından sonra Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’ne 40 şehidin cenazesinin getirildiğini, bununla birlikte saldırılara hedef olan bölgelerde henüz kendilerine ulaşılamamış ve toplanamamış durumda çok sayıda şehit cenazesinin bulunduğunun kesinlik kazandığını duyurdu. 

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra siyonist işgal güçlerinin Han Yunus’un batısında çok korkunç katliamlar gerçekleştirdiklerini ve çok sayıda cesedin hâlâ hedef alınan bölgelerden ve yollardan toplanamadığını dile getirdi. İşgal güçlerinin ambülansların öldürülen kişilerin cesetlerini toplamak için sahaya girmelerine ve dolaşmalarına engel olduklarını ifade etti.