Siyonist İsrail Heyeti, Sudan’ı Ziyaret Etti

Sudan haber kaynaklarının yayınladığı haberlere göre Sudan ile İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi konusunu kesinleştirmek amacıyla bir İsrail heyetinin Sudan’ın başkenti Hartum’u ziyaret ettiği belirtildi. Haberlerde konunun ayrıntısı hakkında ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Sudan’ın Er-Rakube News haber sitesinin bir hükümet kaynağına dayandırdığı haberinde; “Bir İsrail heyeti Sudan’la İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için Hartum’u ziyaret etti” denildi.

İsrail Yayın Kurulu (Makan) da geçtiğimiz haftalarda İsrail’den bir heyetin Sudan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunu kesinleştirmek için Hartum’u ziyaret edeceğine dair bir haber yayınlamıştı. Haberde bu ziyaretin aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz ay Sudan’ın da İsrail’le ilişkileri normalleştirmeyi kabul ettiğini duyurmasından sonra gerçekleştirilecek ilk ziyaret olacağı belirtilmişti.

İsrail Yayın Kurulu haberinde ismi açıklanmayan bir resmi kaynağa dayanılarak heyette farklı meslek kuruluşlarından uzmanların yer alacağı, siyasi bir heyet olmayacağı dile getirilmişti. Haberde ayrıca bu heyette yer alacakların sayısının Eylül ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderilen heyette bulunanların sayısından az olacağı da ifade edilmişti.