Amerika’dan Siyonist İsrail’e Yeşil Işık

FKÖ İcra Kurulu üyesi Hannan Aşravi, geçtiğimiz Çarşamba günü katıldığı bir basın toplantısında , ABD’nin yeni başkanı Trump’ın iktidara gelmesi ardından siyonist rejimin üçüncü kez yeni site anşası için gerekli izni çıkarttığını ve son izinde Batı Şeria’da 3 bin konutluk bir sitenin yapılmasının ön görüldüğünü bildirdi.

Aşravi, siyonistlerin aşırı derecede siteleşmeye yönelmesinin, gerçekte uzlaşma görüşmelerinin yenilgisini gösterdiğini bildirdi.

Filistin Özerk yönetimi sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de İsrail’in yeni siteler inşası için aldığı son kararlara engel odlunması amacıyla acil görüşmelerin yapılması gerektiğini bildirdi.

Filistin dışişleri bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada İsrail’in yeni site inşa çalışmaları karşısında başta ABD’nin yeni başkanı Trump olmak üzere ülkelerin önemli bir bölümünün sessiz kalmasının gerçekte İsrail’i bu konuda daha da cesaretlendirdiğini ve İsrail için bir yeşil ışık manasına geldiğini bildirdi.

İsrail Başbakanı  Netanyahu geçen hafta da  Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim birimlerinde 2 bin 500 yeni konutun inşa edilmesini onaylamıştı.