TÜRKİYE Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’dan İSRAİL’e Aksa Eleştirisi

Erdoğan yaptığı konuşmada, Kudüs’ün ilk Haçlı Seferlerinden bu yana Türk milleti olarak diğer Müslüman vatandaşlarla birlikte uğruna oluk oluk kan akıtıldığı mübarek belde olduğunu vurguladı.

“Uluslararası hukuka göre meşruiyet elde etmiş, başkenti Tel Aviv olan İsrail, bizim de tanıdığımız diplomatik ilişki içinde olduğumuz bir devlettir. Ancak İsrail’in meşruiyeti kendisinin, Filistin’in ve Filistinlilerin haklarına gösterdiği saygı ölçüsünde anlamlıdır” diye konuşan Erdoğan, Mescid-i Aksa’nın ve Kubbetus’ Sahra’nın içinde bulunduğu harem bölgesinin mahremiyetine saygı duymayan İsrail’in en büyük zararı kendisinin göreceği tehlikeli bir yola saptığını ifade etti.

Erdoğan, Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişini zorlaştırmak için her türlü yola başvuran işgal yönetiminin harem bölgesini Müslümanlara yasaklayarak işi fiili işgale kadar götürmesinin bardağın taşmaya başladığının işareti olduğunun altını çizerek, “Buradaki amacın güvenlik kaygısı olmadığını, tamamen Müslümanları Mescid-i Aksa’dan tecrit etme niyetiyle hareket edildiğini İsrail’i ve bölgeyi bilen herkes kabul edecektir” şeklinde konuştu.