AÇLIK GREVİNDEKİ 155 Filistinli Esir HASTANELİK Oldu

İsrail makamlarının, aralarında Fetih Hareketi Merkez Konseyi Üyesi Mervan Bergusi’nin bulunduğu açlık grevindeki 155 Filistinli tutukluyu hastaneye sevk ettiği bildirildi.

GÖZAT  Filistinli 200 ESİR Daha AÇLIK GREVİNE Başladı

İşgalci İsrail’de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesindeki habere göre, açlık grevindeki Bergusi, bir dizi tıbbi teste tabi tutulduktan sonra, İsrail’in kuzeyinde yer alan Kishon Hapishanesi’ndeki hücresine iade edildi.

Haberde, ayrıca 38 gündür açlık grevindeki 154 Filistinli tutuklunun, “sağlık durumlarının denetlenmesi” için hastanelere nakledildiği ifade edilirken, sağlık kontrolünün sona erip ermediğine ilişkin bilgiye yer verilmedi.

GÖZAT  İsrail Zindanında Hastalanan Eski Esir Hayatını Kaybetti

Bu hafta başında açlık grevindeki 16 Filistinli tutuklunun da tedavi için İsrail hastanelerine sevk edildiği belirtildi.

İşgalci İsrail hapishanelerindeki bin 500’den fazla Filistinli, “İsrail’in keyfi uygulamaları ve hak ihlallerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi” için 17 Nisan’dan bu yana açlık grevine devam ediyor. İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapanların sayısının günden güne yeni katılımlarla artığı ifade ediliyor.

GÖZAT  İSLAMİ CİHAD: Filistinli Esirlerin Açlık Grevinin TEK SONUCU ZAFER

Filistinli tutuklular, bu eylemleriyle “İsrail yönetimi üzerinde baskı oluşturmaya ve seslerini dünyaya duyurmaya” çalışıyor. Filistin direnişin sembol isimlerinden, 15 yıldır hapishanede bulunan Fetih Hareketi Merkez Konseyi Üyesi Mervan Bergusi’nin öncülük ettiği açlık grevine Hamas ve İslami Cihad Hareketi gibi diğer tüm Filistinli direniş örgütleri de destek veriyor.

Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında bulunduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481’i işgal altındaki Doğu Kudüs’ten olmak üzere, 57’si kadın, 300’ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.