ABD, İsrail ve Uşak Bahreyn Yetkilileri Kudüs’te Bir Araya Geldi

İsrail askeri kaynaklarına yakınlığıyla bilinen “Walla” haber sitesinde, işgal altındaki Kudüs kentinde ABD, Bahreyn ve İsrail arasında üçlü bir toplantı yaptığı belirtildi. Ayrıca haberde, bu bağlamda iki Bahreynli bakanın işgalci İsrail’i ziyaret ettiği bilgisi paylaşıldı.

İsrail işgal rejimi kaynaklarında, söz konusu üçlü toplantıya, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani ile İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi’nin katılacağı ifade edilmişti.

ABD seçim sonuçlarının ardından 20 Ocak 2021’de Beyaz Saray’da görev devir teslimi beklenirken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fransa, Türkiye, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’ı ziyaret etme kararı aldı. 7 ülkeyi kapsayacak olan bu ziyaret görev tesliminden önce veda turu olarak yorumlandı.

Geçtiğimiz günlerde ise Siyonist İsrail Parlamentosu’nda yapılan oylamada Bahreyn ile varılan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşması onaylandı. Parlamentodaki 120 milletvekilinden 62’si “evet”, 14’ü ise “hayır” oyu kullandı.

Bahreyn’in resmi makamları, Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani’nin, 18 Kasım’da İsrail’e resmi ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Öte yandan İsrail ile Bahreyn arasındaki ilişkilerin tamamen normalleştirilmesine yönelik “İbrahim Anlaşmaları” (Abraham Accords) 15 Eylül tarihinde ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan Beyaz Saray’da imzalanmıştı.

Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa el-Berğusi ise yaptığı bir açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerine yapmayı planladığı ziyareti engelleme çağrısı yapmıştı.

Pompeo, ziyaret kapsamında 1967 yılından bu yana işgal altında bulunan Golan Tepeleri ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim merkezlerine gidecek.

Pompeo, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerine ve Golan Tepeleri’ne ziyaret gerçekleştiren ilk ABD Dışişleri Bakanı olacak.