ABBAS Güçleri 2 İsrailliyi Öldüren DİRENİŞ Eylemcisinin Peşinde

Batı Yaka’nın kuzeyindeki Selfit vilayetinde Filistinlilerden gasp edilen topraklar üzerinde kurulu Ariel Yahudi Yerleşkesi yakınlarındaki Barkan sanayi bölgesinde dün sabah gerçekleştirilen ateş açma eyleminde iki işgalci öldü ve bir işgalci de ağır yaralandı. Eylemci gencin olay yerinden uzaklaşmayı başardığı ifade edildi.

İşgal rejimi radyosu, adını açıklamaktan kaçındığı İsrailli bir güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberinde, Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin de bu konuda istihbarat çalışması yaptığını ifade etti.

Haberde belirtildiğine göre İsrailli kaynak ayrıca Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin sahada herhangi bir faaliyeti olmadığını söyleyerek, eylemin gerçekleştirildiği bölgenin “C” bölgesinde yer aldığına dikkat çekti.

1995 yılında imzalanan Oslo Anlaşması’na göre Batı Yaka “A”, “B” ve “C” olarak üç bölgeye ayrılıyor. Filistin Yönetimi sadece Batı Yaka’nın yüzde 18’ine tekabül eden “A” bölgesinin idaresinden ve güvenliğinden sorumlu.

Batı Yaka’nın yüzde 21’ine tekabül eden “B” bölgesinin idaresinden Filistin Yönetimi ve güvenliğinden işgal güçleri sorumlu. Batı Yaka’nın yüzde 61’ini oluşturan “C” bölgesinin ise hem idaresi hem de güvenliği işgal güçlerinin kontrolünde.