5. Uluslararası Filistin Maratonu Yapıldı

Maratona İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Kanada, Fransa, Brezilya, Güney Afrika, Hollanda, Norveç, İtalya, Yunanistan, Polonya ve diğerleri dahil olmak üzere 47 ülkeden 5860 kişi katıldı. Maratonda ayrıca 500 engelli vatandaş da hazır bulundu.

GÖZAT  1948 İşgalinden Bugüne Filistin Nüfusunun Dünya Dağılımı

Filistin Olimpiyat Komitesi başkanı Cibril Rajoub tarafından açılan maraton, çerçevesinde Yemlik Meydanında eğlenceli, sanatsal ve kültürel etkinlikler şenlikli bir atmosferde organize edilecek ve kazananlara maddi ödüller verilecek.

Maratonda yabancı katılımcı sayısı (700), en fazla İngiltere’den (112) olurken bunu Amerika (85) ve Danimarka (70) takip etti.

GÖZAT  Gazzeli Kadınların Şikayetleri DÜNYAYA YELKEN AÇTI

Öte yandan İşgalci İsrail Gazze Şeridi’nden koşacak olan koşuculara katılımını engelledi.

Bethlehem valisi Binbaşı General Jabreen al-Bakri, maratonun farklı mesajlar verdiğini söyledi. Maraton, Filistin’in hareket özgürlüğünü engelleme, toprakları çalma ve apartheid duvarını inşa etme gerçeğini, insan hakları sözleşmelerini ihlal eden ırkçı uygulamaları üzerinde duruyor. Uluslararası katılımın kapsamı, yerel ve uluslararası medya İsrail işgalinin uygulamalarını açığa çıkaracak.

GÖZAT  Tüm Dünyada İSRAİL IRKÇILIĞI HAFTASI (IAW) Organizasyonları Yapılacak

Filistin Olimpiyat Komitesi Başkanı Cibril er-Recub’un işareti ile El-Mehd Kilisesi’nden başlayan maratona, Filistinli çok sayıda yetkili ve bakan ile çeşitli ülkelerden sporcular katıldı.

Ayda Mülteci Kampı ve Ayrım Duvarı geçilerek yeniden kilisenin önüne dönülen maratonda birinci gelen isim Güney Afrikalı Marvin Stein Camp oldu.

GÖZAT  İtalya Üniversitelerinde Anti-Siyonist Akım

42,195 kilometreyi 2 saat 51 dakikada tamamlayan Camp, maraton sonunda yaptığı açıklamada, “Koşu sırasında Filistin halkının Ayrım Duvarı ve askeri kontrol noktaları nedeniyle yaşadığı sıkıntıları gördüm. Umarım gelecek sene maratona Filistin halkının arzu ve beklentileri gerçekleşmiş olarak katılırım.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  İngiliz Gazetesi: Mahmud Abbas Gizlice İsrail İle Görüşüyor

Maratonun medya sözcüsü Ahmed el-Ali de yaptığı açıklamada, maratona İngiltere, ABD, Danimarka, Kanada, Fransa, Brezilya, Güney Afrika, Hollanda, İtalya, Yunanistan ve diğer birçok ülkeden yaklaşık 6 bin kişinin katıldığını belirtti.

GÖZAT  Karikatür: İsrail Dünyayı Yalanlarıyla Kandırmaya Çalışıyor

Ali, yarışmayı düzenleme amaçlarının Filistin halkının, “sürgün edilme, mülteci kamplarına sığınma ve İsrail’in inşa ettiği Ayrım Duvarı” gibi sıkıntılarına dikkati çekmek olduğunu vurgulayarak, maratona katılan yabancıların Filistin halkının sıkıntılarını duyurma konusunda birer elçi olmasını temenni ettiklerini dile getirdi.