15. Türkiye-İsrail İstişaresi 7 Yıl Aradan Sonra Bugün

Türkiye ile Siyonist İsrail arasındaki siyasi istişarelerin 15’incisi, 7 yıl sonra bugün Ankara’da gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ve Korsan İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Yuval Rotem’in başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda, Türkiye-İsrail ilişkilerinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması bekleniyor.

En Son Mavi Marmara Davası Düşürülmüştü

31 Mayıs 2010 yılında Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine Siyonist İsrail askerlerinin gerçekleştirdiği ve 10 Türk vatandaşının şehit edildiği saldırıya ilişkin geçtiğimiz ay davanın düşürülmesine karar verilmişti. Aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi’nin de yer aldığı dört teröristin yargılandığı davanın düşürülmesine, sanıklar hakkında yakalama kararının kaldırılmasına hükmedildi.

Oy birliğiyle verilen kararda, “İsrail devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki anlaşmanın 4. maddesinin 2. cümlesiyle ‘Her halükarda bu anlaşma İsrail’in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak, kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye’de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır’ hükmü dikkate alındığında kovuşturmaya engel şart getirildiği ve bu şartın gerçekleşmeyeceği anlaşıldığından mahkememizde görülmekte olan bu kamu davasının düşürülmesine” hükmedildiği belirtildi.