Gazze’de Esir Muhammed Gig’e Destek Gösterisi

El-İfranci, haber bültenlerinde ve gazete manşetlerinde Filistin davasına kasıtlı olarak yer verilmediğini söyledi.

Filistinli Gazeteciler Forumu ile Vaid Esirler Derneği’nin esir gazeteci El-Gig’e destek amacıyla Gazze kentinde düzenlediği gösteride konuşan El-İfranci, Muhammed El-Gig’e ve işgal zindanlarında esir tutulan Filistinli 27 gazeteciye destek için etkinliğe katıldıklarını ifade etti.

İşgalcilerin cinayetlerini belgelemek için kamera ve kalem taşımaya devam edeceklerini bildiren El-İfranci, Gazze Şeridi’ndeki tüm gazeteciler adına Ramallah’taki Filistin Yönetimi’ne seslenerek, gazeteci Sami Es-Sai’nin derhal serbest bırakılmasını ve kendisinden özür dilenmesini istedi.

Vaid Esirler Derneği Müdürü Abdullah Kandil de gösteride yaptığı konuşmada, gazeteci Muhammed El-Gig’in açlık greviyle dikkatleri esirlerin karşı karşıya kaldıkları sıkıntılara çektiğini söyledi.

Kandil, Kızılhaç’ın Filistinli esirlerin işgal zindanlarında çektikleri sıkıntılar karşısındaki duyarsız tavrını ve işgal güçlerinin ihlallerine sessiz kalmasını da eleştirdi.

Uluslararası kurumlara ve insan hakları örgütlerine seslenen Kandil, başta hasta esirler ve idari hapis cezasıyla işgal zindanlarında keyfi olarak tutulanlar olmak üzere Filistinli esirlerin çektikleri sıkıntılara son verilmesi çağrısında bulundu.