YÜZME Şampiyonası Ev Sahipliği MALEZYA’dan Alındı!

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), İsrailli yüzücüleri ülkeye almama kararı sebebiyle Malezya’nın “2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası”na ev sahipliği yapma hakkını geri çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan IPC Başkanı Andrew Parsons, “Tüm dünya şampiyonaları, güvenli bir şekilde rekabet edebilmeleri ve ayrımcılığa maruz kalmamaları için hakkı olan tüm sporculara ve ülkelere açık olmalıdır” dedi.

Açıklamada, “Ev sahibi ülke politik sebeplerden dolayı belirli bir ülkenin sporcularını dışladığından, yeni bir ev sahibi aramaktan başka seçeneğimiz kalmadı” ifadelerine yer verildi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Viyana’da düzenlediği basın toplantısında, İsrailli sporculara vize verilmemesi hakkındaki soruya verdiği cevapta, İsrail’in uluslararası hukuka riayet etmediğini ve Filistin topraklarında işgali ve Yahudi yerleşimi faaliyetlerini sürdürdüğünü söylemişti.

Mahathir Muhammed, ülkesinin İsraillileri “cani bir devletten gelenler” olarak gördüğünü ve İsraillilerin Malezya’da istenmediklerini bildirdi.

Malezya’nın ev sahipliği yapacağı “2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası”na katılmak isteyen İsrailli yüzücüleri ülkeye almama kararının ardından, Malezya hükümeti, gelecekte İsrail’in içinde olduğu herhangi bir etkinliğe ev sahipliği yapmamayı kararlaştırdı.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfuddin Abdullah, kabinenin İsrail vatandaşı temsilcilerin, spor ya da diğer etkinlikler için Malezya’ya giremeyeceklerini doğruladığını hatırlatarak, hükümetin ülkede düzenlenecek paralimpik yüzme şampiyonasına katılmasına izin verilmeyen İsrailli atletler konusunda taviz vermeyeceğini belirtti.

Seyfuddin, kabinenin ayrıca, Malezya’nın, İsrail’in ya da temsilcilerinin katıldığı etkinliklere ev sahipliği yapmamaya karar verdiğini, bunun hükümetin İsrail sorununa karşı tutumunu yansıtan bir karar olduğunu söyledi.

Filistin konusunun sadece dini değil, aynı zamanda bir insan hakları meselesi olduğunu söyleyen Seyfuddin, “Bu, ezilenler adına verilen savaşla ilgili” dedi.