Yemen Direnişinden İsrail’e Açık Tehdit

Sana hükümetinin geçici Başbakanı Abdulaziz bin Habtur, Gazze halkına yönelik şiddetli saldırılarını sürdüren İsrail işgalini tehdit etti.

Yemen’deki Ulusal Kurtuluş Hükümeti’nin geçici Başbakanı Abdulaziz bin Habtur, İsrail’in Gazze’ye yönelik insanlık dışı saldırılarını sürdürmesi halinde, Kızıldeniz’deki İsrail gemilerini hedef alacaklarını duyurdu. Bin Habtur ayrıca, Sana’nın Gazze’deki İsrail katliamlarına yanıt vermeyi hedefleyen çabalara katkı sağladığını ve bunu yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bu arada İsrail medyası Kanal 12’nin muhabiri Ehud Yaari, İsrail işgalinin, Gazze’ye yapılacak olası bir kara operasyonunun ardından, Yemen’in, Bab el-Mendeb üzerinden yelken açan İsrail gemilerini hedef alma tehdidiyle ciddi şekilde ilgilenmesi gereceğini söyledi.

Adı açıklanmayan bir ABD’li yetkili geçtiğimiz hafta Arleigh-Burke sınıfı destroyer USS Carney’in dokuz saatlik bir süre boyunca ağır bir füze ve insansız hava aracı bombardımanına maruz kaldığını söylemişti. CNN’e açıklamalarda bulunan yetkili, USS Carney’in kuzeye doğru ilerlerken Kızıldeniz’de dört seyir füzesi ve 15 insansız hava aracını etkisiz hale getirdiğini belirtti.

Pentagon, füzelerin yörüngesinin büyük ihtimalle İsrail mevzilerini vurmak için işgal altındaki Filistin’e doğru gittiğini öne sürdü.