FANATİK Yahudi Yehuda Glick AKSA Baskınlarına Başladı

Geçmişte Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlarla ismi öne çıkan Glick’i ve beraberindekileri baskın boyunca işgal polisinin ve özel kuvvetlerin koruduğu bildirildi.

Mescid-i Aksa’ya bu sabah gruplar halinde baskın düzenleyen Yahudi yerleşimcilerin El-Mağaribe Kapısı’ndan girdikten sonra Mescid-i Aksa’nın avlusunda bir süre dolaştıkları ve Es-Silsile Kapısı’ndan çıktıkları ifade edildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Baskınlar sırasında Mescid-i Aksa kapılarında güvenlik önlemlerini artıran ve kimlik kontrolü yapan işgal polisi, cemaatten bazı kişilerin kimliklerine çıkışta geri vermek üzere el koyuyor.

İşgal polisi bu uygulamayla Mescid-i Aksa içinde uzun süre duran ve baskınlara karşı nöbet tutanları tespit ediyor, daha sonra o kişileri gözaltına alıyor ve uzaklaştırma cezalarıyla Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırıyor.