MESCİDİ AKSA Baskınları Emrivaki Amacıyla

Milletvekili Ebu Tayr, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgalcilerin Mescid-i Aksa’ya yaptıkları baskınların daha önce Filistinlilerin evlerine ve mahallelerine yaptıkları baskınlara benzediğine dikkat çekti.

İşgalcilerin baskınlarla emrivaki durumlar oluşturduklarını belirten Ebu Tayr, daha sonra da Yahudi yerleşiminin kontrolsüz bir şekilde genişlediğini ifade etti.

Ebu Tayr, bugün Mescid-i Aksa’ya ve Nablus’taki Yusuf’un Kabri bölgesine düzenlenen baskınlar gibi geçmişte de El-Halil’deki İbrahim El-Halil Camii’nin baskınlara maruz kaldığını, daha sonra bazı günlerde ezanın yasaklandığını ve Müslümanların namaz kılmalarına izin verilmediğini bildirdi.

“Bu baskınların ardında işgal hükümeti ve işgal belediyesi var” diyen Ebu Tayr, işgal yönetiminin Yahudi yerleşimcileri baskınlara teşvik ettiğini ve baskınlar sırasında onları koruduğunu kaydetti.

Kudüs’ten Ramallah’a sürgün edilen Filistinli milletvekili, Filistinlilerin bu tür komplolara ve baskınlara karşı çıkmaları gerektiğini dile getirdi.