YAHUDİ Lobisinden SİYONİST Liderlerin KATAR Ziyaretine Tepki

Açıklama, Siyonist Yahudi önderlerinin de aralarında yer aldığı Amerikalı bir grubun Katar – Doha’ya yaptığı ziyaret sonrası geldi.

Sözcü Itai Bar Dov, ‘’Katarlı üst düzey yetkililerin İsrail Lobisi ile görüşme konusundaki ısrarlı taleplerine karşıyız’’ dedi.

İsrail gazetesi Haaretz’e verdiği demeçte Itai Bar Dov, “Katar, geçen yılın ortalarından bu yana, Yahudi kuruluşları karşısında imajını düzeltmek için kampanyalar yürütüyor. Biz bu kampanyalara karşıyız” ifadelerini kullandı.

2017 yılının ortalarından bu yana Katar – Doha, daha önce Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz için çalışan Amerikan-Yahudi ilişkileri danışmanı Nick Muzin’ten yardım talep ediyor.

Muzin, Katar’daki üst düzey yetkililerle toplantı tertip etti. Bu toplantılarda, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al-i Sani ve Yahudi Lobisinin önde gelen isimleri de yer aldı.

Katar sadece Yahudi lobisiyle görüşmekle de kalmadı, Yahudi olmayan İsrail yandaşlarıyla da bir araya geldi.

ABD Yahudi Lobisi’nin önde gelen isimleri de aynı şekilde Katar üst düzey yetkilileri ile Doha’da toplantılar düzenledi.

Katar geçen yaz mevsiminden bu yana, ABD’deki Yahudi lobisinden önde gelen beşten fazla ismi ziyaret etti.

Görüşmeler sırasında Katar Emiri, ABD Siyonist Örgütü (ZOA) Başkanı Morton Klein’ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerle 5 gün süren toplantılar gerçekleştirdi.

Aynı şekilde Amerikan Yahudi Örgütleri Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein, geçtiğimiz günlerde Katar’ı ziyaret etti.

Katar’ın yaptığı girişimlerin, ABD Yahudi Lobisi nazarındaki imajını düzeltme noktasında başarılı olduğunu ifade ediyor.

Tabi bu konuda eleştiriler de mevcut. Haham Rabbi Shmuley Boteach, Yahudi lobisinin liderlerinin Katar’a gerçekleştirdikleri ziyareti “Yahudi toplumunu, Katar’ın menfaatine satmak” şeklinde niteleyerek eleştirdi.

Boteach, Yahudi Lobisi’nin Katar’ı satın almakla ABD’nin ona yönelttiği terör suçlamalarını azaltabileceğini, fakat Katar’ın teröre verdiği destekten vazgeçmeyeceğini vurguladı.