Yüzlerce YAHUDİ, Dini ve Tarihi Mekanlara BASKIN!

Yüzlerce Yahudi yerleşimci erken saatlerde Nablus’un güneydoğusundaki Averta köyünde bulunan dini ve tarihi bölgelere baskın düzenledi.

Filistinli yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, otobüslerle beldenin batısındaki bölgeye gelen Yahudi yerleşimciler, işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında bölgede ayin yaptı.

İşgal rejimi televizyonu 7’nci kanalı, aralarında Batı Yaka’daki işgal ordusu komutanlarının da olduğu yaklaşık 450 Yahudi yerleşimcinin Averta köyünün batısındaki Eli’ezer Ben Aharon türbesine baskın düzenlediğini söyledi.

İşgal televizyonunun haberinde, Yahudi yerleşimcilerin işgal ordusu ve sınır muhafızları askerlerinin himayesinde bölgede ayin yaptığı kaydedildi.

Averta köyü sakinleri, Yahudi yerleşimcilerin baskınından önce işgal güçlerinin köyün girişlerini kapatarak köyü kuşatma altına aldığını bildirdi.

Köy sakinleri, otobüslerden inip yürüyerek bölgeye gelen Yahudi yerleşimcilerin köy sokaklarında provokatif tavırlar sergilediklerini ve arbede çıkardıklarını belirtti.

Filistinli onlarca gencin köye baskın düzenleyen işgal güçlerine direndiği ve taş attığı, işgal askerlerinin de gençlere ateş açtığı ve göz yaşartıcı bomba attığı kaydedildi.

Averta köyünde 12 adet dini ve tarihi bölge bulunduğu, köy sakinleri söz konusu türbelerin Müslümanlara ait olduğunu bildirirken işgalcilerin ise türbelerin Yahudilere ait olduğunu öne sürdüğü ifade edildi.