Ve Başlıyorlar – BAE İle İsrail Normalleşme Kararı Aldı

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail’le Birleşik Arap Emirlikleri’nin ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda uzlaştığını açıkladı. ABD’nin arabuluculuğunda yapılan anlaşma, İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya almasını ve BAE ile normalleşmeyi öngörüyor.

Trump, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin tamamen normalleşmesini öngören bir barış anlaşması sağlandığını duyurdu. Trump, bu kararı ‘tarihi diplomatik bir dönüm noktası’ olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te açıklama yapan Trump, “Herkes bunun imkansız olduğunu söylüyordu. 49 yılın ardından İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri diplomatik ilişkilerini tamamen normalleştirecek. Karşılıklı elçilik açacaklar ve sınırın ötesi işbirliğine başlayacaklar” dedi.

Trump, gelecek haftalarda Beyaz Saray’da İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri heyetlerinin de yer aldığı bir imza töreni düzenleneceğini sözlerine ekledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise anlaşmayı İsrail ile BAE arasındaki normalleştirme anlaşmasını tarihi bir adım olarak değerlendirdi.

Netanyahu’nın bugün bir basın toplantısı düzenleyeceği açıklanırken, BAE Veliaht Prensi Muhammed Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıldı. BAE ve İsrail ayrıca, işbirliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” dedi.