ÜRDÜN Halkı: İSRAİL İle Ticaret İstemiyoruz!

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen gösteride, binlerce Ürdün vatandaşının merkezdeki Sendikalara Birliği’nin önünden başlayarak Ürdün Başbakanlık binasına kadar yürüdüğü belirtildi.

Protesto gösterisine katılanların “İşgalci düşmanının gazını istemiyoruz”, “Doğal gaz anlaşması, Siyonist terörünü destekliyor” gibi sloganları yazan pankartlar taşıdığı kaydedildi.

Bunun yanı sıra, Ürdünlüler gösteride, hükümetin işgalci İsrail’e el-Bakura ve el-Gamr arazilerini kiralamayı öngören sözleşmeleri sonlandırma kararı aldığı gibi söz konusu anlaşmanın da iptal edilmesini talep etti.

Ürdün Hükümeti, daha önce işgalci İsrail’e El-Bakura ve El-Gamr arazilerini 25 yıl kiraya vermeyi öngören sözleşmeleri sonlandırma kararı almıştı.

Ürdün Elektrik Şirketi, 2016 yılında Orta Akdeniz havzasında gelişmiş olan Amerikan enerji şirketi ‘Nobel Energy’ ile işgalci İsrail’den ithal etmek üzere 10 milyar dolarlık doğal gaz antlaşması imzalamıştı.

Antlaşmaya göre Ürdün Elektrik Şirketin, İşgalci İsrail’in Lefitan arazisinden çıkan doğal gazı 15 yıllık süre ile elektrik üretimindeki ihtiyacını yüzde 40’ını sağlamak için alacağı belirtiliyor.

Şirketin 2019 yılı itibari ile ithal edeceği doğal gaz miktarının, günlük yaklaşık 225 milyon metre küpeye ulaşacağı ifade ediliyor.