UNRWA: Gazze Krizinin Sebebi İsrail Ablukası

Krahenbühl, Gazze’deki UNRWA merkezinde dün (2 Şubat Çarşamba) düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, on yıldır devam eden abluka nedeniyle Gazze Şeridi’nde insani durumun daha da kötüye gidebileceği uyarısında bulundu.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli mültecilerin ekonomik ve sosyal sorunlarını derinlemesine incelemek için ziyaretinin bir hafta süreceğini kaydeden UNRWA Genel Direktörü, ziyareti boyunca UNRWA çalışanları, kanaat önderleri ve mülteci komiteleriyle görüşeceğini açıkladı.

Krahenbühl, Gazze Şeridi’nde ziyaret ettiği mülteci evlerinde Gazze halkının yaşadığı ekonomik ve psikolojik sorunları hissettiğini ifade etti.

İşsizlikten bahsederken işsizliğin Filistin toplumu için teşkil ettiği tehlikeye dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden UNRWA Genel Direktörü, babalardan birçoğunun çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirtti.

Krahenbühl, UNRWA’nın Filistinli mültecilere desteğinin devam edeceğini, mültecilerden birçok kişinin unutulduğunu düşündüğünü fakat bunun doğru olmadığını söyledi.