AÇLIK GREVİNDEKİ FİLİSTİNLİLERE, Destek Çağrısı

Filistinli Esir Kulübü ile Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti’nin çağrısıyla Ramallah’ta düzenlenen konferansa katılanlar, 17 Nisan Filistinli Esir Günü’nde işgal zindanlarında gerçekleştirilecek protesto eylemleri için istişarelerin başladığını bildirdi.

Hukukçular, esirlerin işgal zindanlarında idari hapis cezalarının yanında ziyaret yasaklarını, baskıları ve baskınları da protesto edeceklerini söyledi.

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti Başkanı İsa Karakıa’, açlık grevindeki esirler Muhammed El-Gig, Cemal Ebu’l-Leyl ve Raid Mutayr’ın tek kişilik rutubetli hücrelerde tutulduklarını ve kendilerine yeterli battaniye verilmediğini açıkladı.

İşgal yönetiminin açlık grevindeki esirlere psikolojik baskı yaptığını ve bunun da esirlerin sağlık durumlarını olumsuz etkilediğini bildiren Karakıa’, insan hakları örgütlerine seslenerek açlık grevindeki esirlerin hastanelere nakledilmesi için müdahalede bulunmalarını istedi.

Karakıa’, 2000 yılından bu yana 30 bin Filistinli esirin idari hapis cezası deneyiminden geçtiğini belirterek, işgal rejiminin uyguladığı bu ceza türünün uluslararası hukuka aykırı olduğunu hatırlattı.

Filistinli yetkili, işgal zindanlarında tutulan esirlerin hep birlikte verecekleri bir mücadelenin idari hapis cezalarını düşürmeye yeteceğini söyledi.